Najnowsze doniesienia z kongresu ESSK

author image
Autor: Łukasz Stołowski
Data publikacji: 11 maja 2022
Data ostatniej modyfikacji: 15 maja 2023

European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery & Arthroscopy znamy pod skrótem ESSKA. To największe w Europie, bardzo prestiżowe towarzystwo, które skupia głównie ortopedów zajmujących się traumatologią sportową, leczeniem kolan, stosujących artroskopię. Gdzie tu miejsce dla fizjoterapeuty? Dla nas, w klinice Rehasport, współpraca ortopedy z fizjoterapeutą, a także i pacjentem, jest podstawą sukcesu całego procesu leczenia.

 

Ucz się od najlepszych!
Przyjdź i dowiedz się więcej
Kurs fizjoterapii | Staw kolanowy | Poznań
ikonaListopad 2023
demo image Poznań

Miałem przyjemność spędzić trzy dni w Paryżu na XX Konferencji ESSKA – wśród kilku tysięcy innych osób z całego kontynentu. Nie była ona nakierowana na pracę fizjoterapeutów, nie było nawet specjalnych sesji poświęconych naszej pracy, ale zdarzały się pojedyncze prezentacje czy wykłady. Dzięki nim miałem okazję się przekonać, w którym kierunku zmierza światowa ortopedia, jakie są nowe trendy czy protokoły postępowań pooperacyjnych. A to ważne dla naszej pracy, bo dawniej stosowanie kul mogło być zalecane po czterech tygodniach od zabiegu, a teraz będzie już na przykład po trzech. I wtedy musimy zmienić schemat naszej pracy, dostosować ją do pacjenta.

Duże wrażenie zrobił na mnie wykład prof. Kate Webster, kierowniczki Katedry Sportu, Ćwiczeń i Nauki o Żywieniu na Uniwersytecie La Trobe w Melbourne. Dotyczył on kluczowego zagadnienia, kiedy można bezpiecznie wrócić do uprawiania sportu po rekonstrukcji ACL. Mimo wielu badań, nie można obecnie podać dokładnego czasu, natomiast trendy wskazują, że raczej staramy się ten okres wydłużać niż skracać.

Ciekawe były też sesje poświęcone stawowi biodrowemu – wspólnie z dr. hab. Tomaszem Piontkiem weryfikowaliśmy postępowania prowadzone w naszej klinice z pacjentami po urazach.  W artroskopii biodra świat podąża w tym kierunku, który mu już stosujemy w Rehasport, dzięki współpracy z RSQ Technologies. Chodzi o rzeczywistość rozszerzoną, czy nawet wirtualną, i stosowanie modeli komputerowych oraz technologii HoloLens, która pomaga przy zabiegach i przygotowuje do nich. To ma duże znaczenia w przypadku np. konfliktu udowo-panewkowego, gdy trzeba usunąć nadmiar kości.

Generalnie jednak uważam, że nie powinniśmy, jako polscy fizjoterapeuci, wstydzić się tego, co mamy u siebie. Jestem członkiem zarządu Sekcji Fizjoterapii w Polskim Towarzystwie Artroskopowym, które jest przecież afiliowane przy ESSKA. Sami organizujemy konferencje w ramach PTArtro, wykłady prowadzą fizjoterapeuci. Promujemy tworzenie pozytywnych relacji we współpracy między ortopedami i rehabilitantami i to będziemy się starali przekazywać światu. Ortopeda powinien wiedzieć , co się zmienia w fizjoterapii, a fizjoterapeuta – jakie są trendy w ortopedii. A jakie? Tą wiedzą będę się także dzielić w ramach kursów i FizjoŚniadań w ramach Akademii Rehasport. Serdecznie zapraszam!

Sprawdź aktualna listę nadchodzących kursów dla fizjoterapeutów.

demo image 2 k
demo image 6
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE
Zostaw nam swój adres mailowy. Będziemy Cię informować o tym co się dzieje w świecie rehabilitacji. Nie zapomnimy o Tobie gdy będziemy organizować ciekawe szkolenia. Zero spamu, a w każdej chwili możesz się wypisać.