Prof. dr n. med. Przemysław Lubiatowski

Ortopeda specjalizujący się w leczeniu chorób i uszkodzeń kończyny górnej

Czy medycyna i nauka może być życiową pasją? Może, oczywiście. Tyle że nie samą pasją człowiek żyje. W moim życiu ważny jest ruch, a co znaczy jego brak, przekonałem się tuż przed początkiem pandemii, gdy podczas windsurfingowej walki z atlantyckimi falami, poważnie uszkodziłem kolano. Na bok poszła deska, biegowe buty, a nawet rower. Zabieg, mozolna i sprawna rehabilitacja dały mi możliwość szybkiego włączania kolejnych brakujących elementów ruchu. To robię poza pracą, bo daje mi siłę do pracy. Jestem lekarzem, dyrektorem medycznym Rehasport oraz członkiem zarządu kliniki, a także kierownikiem Pracowni Traumatologii i Biomechaniki Sportu w Katedrze Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pełniłem także funkcję przewodniczącego Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia.

ikona Doświadczenie zawodowe


Jestem absolwentem poznańskiej Akademii Medycznej, tu obroniłem doktorat, następnie uzyskałem drugi stopień specjalizacji, a w 2012 roku – także stopień naukowy doktora habilitacji. W przeszłości odbyłem staże w kilku ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, a także w Edynburgu, Paryżu i Wiedniu. Byłem stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Barku i Łokcia. Moje doświadczenie zawodowe wiąże się m.in.:

  • z pracą w roli kierownika oddziału IIC w Klinice Chirurgii Ręki UM w Poznaniu,
  • rolą adiunkta w Katedrze i Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki,
  • funkcją przewodniczącego Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Byłem przewodniczącym Eastern Europe Committee w European Society of Shoulder and Elbow Surgeons, prezesem Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia, członkiem zarządu European Society of Shoulder and Elbow Surgeons, członkiem sieci naukowej Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, członkiem komitetu redakcyjnego EFORT Open Reviews i IRONS, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Barku i Łokcia, Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka, Federacji Europejskich Towarzystw Chirurgii Ręki. Organizowałem i współorganizowałem też wiele zjazdów i konferencji naukowych, tak na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Prowadzę zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, jestem promotorem prac doktorskich, magisterskich, kierownikiem specjalizacji, recenzentem naukowym Journal of Shoulder and Elbow Surgery i International Orthopaedics, a także instruktorem na kursach artroskopowych i endoprotezowych.

W 2012 roku otrzymałem stopień dr habilitowanego nauk medycznych, a w 2020 tytuł profesora.

ikona Nagrody


Zdobyłem:

  • I nagrodę Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego za pracę doktorską,
  • nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki: Sumner L. Koch Award at 2001 Annual Meeting of American Society for Surgery of the Hand in Baltimore, MD., „the greatest future clinical application to the practice of hand surgery.” For paper: Epineural Sleeve Technique for Nerve Grafts Enhances Functional Recovery of Sciatic Nerve,
  • pierwszą nagrodę dla współautora na 44th Annual Meeting of the Ohio Valley Society for Plastic and Reconstructive Surgery (2001); I miejsce na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego za plakat pt. Szew nerwu z odciążeniem miejsca zespolenia (W. Manikowski, L. Romanowski, P. Nawrot, P. Lubiatowski),
  • nagrodę na zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego za plakat pt. nowotwory i notworopodobne choroby kończyny górnej w materiale Kliniki (W. Manikowski, L. Romanowski, L. Kaczmarek, P. Lubiatowski);
  • nagrody rektorskie UM w Poznaniu.

Dwukrotnie wraz naszym zespołem zdobyliśmy nagrodę za najlepszy film z techniki operacyjnej nadaną przez European Society of Shoulder and Elbow Surgeons.

TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE
Zostaw nam swój adres mailowy. Będziemy Cię informować o tym co się dzieje w świecie rehabilitacji. Nie zapomnimy o Tobie gdy będziemy organizować ciekawe szkolenia. Zero spamu, a w każdej chwili możesz się wypisać.