Kompensacja

author image
Autor: Łukasz Stołowski
Data publikacji: 22 marca 2021
Data ostatniej modyfikacji: 16 grudnia 2021

Po operacjach w obrębie stawu kolanowego jednym z największych wyzwań jest odzyskanie siły i wytrzymałości mięśnia czworogłowego. Niestety, często jest to utrudnione przez efekt inhibicji mięśniowej, ból czy strategie kompensacyjne, z których podświadomie korzystają pacjenci. Chciałbym poruszyć temat tych ostatnich.

Kompensacja

Jak uniknąć kompensacji i jak sobie z nią radzić?
Przyjdź i dowiedz się na
Kurs fizjoterapii | Staw kolanowy
ikonaListopad 2022
demo image Poznań

Kompensacja może nastąpić przez odciążanie operowanej strony lub przez przeniesienie obciążenia na sąsiednie stawy. Susan M. Sigward, wraz z współautorami swojej pracy, w 2018 roku sprawdziła, jak te kompensacje wyglądają podczas wykonywania przysiadu obunóż, a także jak zmieniają się w czasie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Po trzech miesiącach operowani pacjenci odciążali staw kolanowy przez większe obciążanie drugiej nogi oraz korzystając w większym stopniu ze stawu biodrowego. Po pięciu miesiącach badana grupa wyrównywała obciążanie stron, lecz dalej bazowała w dużym stopniu na kompensacji biodrowej.

Jak ją wyeliminować?

Można by pomyśleć, że istnieje sposób wyeliminowania problemu poprzez wykonywanie ćwiczeń jednonóż i po części będzie to prawdą. Nie będziemy bowiem wówczas korzystać z drugiej kończyny. Już w 2000 roku Gregory P. Ernst, wraz ze współautorami, zbadał strategie motoryczne w czasie wejścia na stopień oraz wyskoku pionowego jednonóż. Grupę stanowili pacjenci będący średnio dziesięć miesięcy po zabiegu rekonstrukcji ACL. Badacze wykazali kompensacje z poziomu prostowników stawu biodrowego i skokowego nawet po tak długim czasie.

Badania te potwierdzają obserwacje naszych pacjentów, gdzie często widać asymetryczne ustawienie tułowia, ale również ucieczkę przez większe zgięcie w biodrze czy pochylenie tułowia po stronie operowanej. Tłumaczy to również sytuacje utrzymującego się osłabienia mięśnia czworogłowego, mimo wykonywania przez pacjentów przysiadów nawet jednonóż.

Sprawdź aktualna listę nadchodzących kursów dla fizjoterapeutów.

LITERATURA / ŹRÓDŁA

demo image 1 k
demo image 4
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE
Zostaw nam swój adres mailowy. Będziemy Cię informować o tym co się dzieje w świecie rehabilitacji. Nie zapomnimy o Tobie gdy będziemy organizować ciekawe szkolenia. Zero spamu, a w każdej chwili możesz się wypisać.