USG kolana – fakty i mity

author image
Autor: Paweł Bąkowski
Data publikacji: 17 czerwca 2021
Data ostatniej modyfikacji: 15 marca 2023

Wielokrotnie przychodzą do mnie pacjenci z problemem kolana, którzy proszę o wykonanie badania USG. Istnieje przeświadczenie, że takie badanie zweryfikuje czy w kolanie jest uszkodzone więzadło, jak wygląda stan łąkotki i chrząstki co rozwieje wątpliwości diagnostyczne.

 

usg kolana

Chcesz poznać tajniki współpracy lekarza i fizjoterapeuty w leczeniu stawu kolanowego?
Sprawdź
Kurs fizjoterapii | Staw kolanowy | edycja wiosenna
ikonaKwiecień 2023
demo image Poznań

Otóż nic bardziej mylnego.

Badanie USG w przypadku uszkodzeń kolana ma swoje ograniczenia z uwagi na anatomię. Wprawny radiolog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować i zinterpretować uszkodzenia więzadeł pobocznych z uwagi na ich powierzchowne położenie. Zespół fałdu maziowego, choroby przeciążeniowe (kolano skoczka, kolano biegacza), zapalenia kaletek to również przypadłości, w których USG jest badaniem dużo wnoszącym do procesu leczenia.

W uszkodzeniach łąkotek oraz uszkodzeniach więzadeł krzyżowych badaniem z wyboru, czyli zalecanym, jest badanie rezonansu magnetycznego. Wielokrotnie opisy badania USG, dotyczące w/w uszkodzeń, nie pokrywają się z rzeczywistością. Takie sytuacje mogą prowadzić do nieprawidłowego leczenia, czasem wręcz niepotrzebnie przeprowadzonego zabiegu operacyjnego.

Ponadto, należy pamiętać, że badanie rezonansu magnetycznego oraz USG są badaniami pomocniczymi. Co to oznacza? Otóż mają one pomóc ortopedzie w postawieniu diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Podstawą natomiast jest zawsze odpowiednie, bezpośrednie badanie pacjenta i rozmowa.

Sprawdź aktualna listę nadchodzących kursów dla fizjoterapeutów.

demo image 3 k
demo image 7
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE
Zostaw nam swój adres mailowy. Będziemy Cię informować o tym co się dzieje w świecie rehabilitacji. Nie zapomnimy o Tobie gdy będziemy organizować ciekawe szkolenia. Zero spamu, a w każdej chwili możesz się wypisać.