Mobilizacja kości piętowej w leczeniu tendinopatii mięśni strzałkowych

author image
Autor: Łukasz Stołowski
Data publikacji: 22 marca 2021
Data ostatniej modyfikacji: 16 grudnia 2021

Tendinopatie mięśni strzałkowych nie należą do częstych. Ból okolicy bocznej kostki, pojawiający się przy napięciu lub rozciąganiu m. strzałkowych, a często połączony z wysiękiem, to główny objaw, który w tym przypadku możemy napotkać. Według międzynarodowego konsensusu z 2018 roku, leczenie zachowawcze powinno być brane pod uwagę jako pierwsze w przypadku każdego rodzaju patologii tych ścięgien. Trudniej jednak znaleźć specyficzne wskazania rehabilitacyjne dla tego typu problemów, oprócz tych stosowanych dla innych patologii ścięgien.

Mobilizacja kości piętowej

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu tendinopatii mięśni strzałkowych?
Sprawdź
Kurs Fizjoterapii | Staw skokowy
ikonaWrzesień 2022
demo image Poznań

Leczona jak „łokieć tenisisty”

Ciekawy przypadek został opisany przez Craiga Hensleya i Alicię Emerson Kavchak w 2011 roku w czasopiśmie Manual Therapy. Dotyczył pacjentki z tendinopatią m. strzałkowych utrzymującą się od 15 miesięcy i uniemożliwiającą jej swobodne marsze. Początkowa terapia polegająca na odciążeniu ścięgna przez wkładki, mobilizacji tego co w ocenie badaczy było ograniczone oraz ćwiczeniach wzmacniających m. strzałkowego, nie przyniosła zamierzonych efektów. Mimo tego, że staw skokowy dolny nie był ograniczony, zdecydowano się zastosować mobilizację boczną kości piętowej, idąc tropem podobnej mobilizacji stosowanej w przypadku „łokcia tenisisty”. Ku zdziwieniu, po zastosowaniu tej mobilizacji, ból w czasie wspięcia na palce zmniejszył się na tyle, że pacjentka była w stanie wykonać 10 powtórzeń jednonóż, mimo iż przed nią nie była w stanie wykonać żadnego z uwagi na ból. Jest to oczywiście tylko jeden przypadek i potrzeba, jak to często bywa, większej ilości wysokiej jakości badań w tym kierunku, niemniej daje to pewien pogląd na leczenie dolegliwości: ćwiczenia + wsparcie terapią manualną. Takie artykuły, mimo, iż nie wnoszą tak dużo do nauki jak badania RCT, dają mocno do myślenia i mogą służyć jako przykład, że efekty naszej terapii czasem mogą być zaskakujące, mimo iż nie możemy ich do końca wytłumaczyć.

Implikacje praktyczne:

  1. Nie polegajmy tylko na odczuciach subiektywnych przy wyborze techniki – ważniejsze jest to, po czym pacjent czuje się lepiej.
  2. Kluczem przy leczeniu tendinopatii jest progresywny trening, ale dla modulacji bólu można wspierać go terapią manualną.

Sprawdź aktualna listę nadchodzących kursów dla fizjoterapeutów.

LITERATURA / ŹRÓDŁA

demo image 2 k
demo image 3
TRZYMAJ RĘKĘ NA PULSIE
Zostaw nam swój adres mailowy. Będziemy Cię informować o tym co się dzieje w świecie rehabilitacji. Nie zapomnimy o Tobie gdy będziemy organizować ciekawe szkolenia. Zero spamu, a w każdej chwili możesz się wypisać.